| os | Windows 7 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core 2 Duo E4700 2.6 GHz or AMD Phenom 9950 Quad Core 2.6 GHz |
| memory | 4GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 460 1GB or AMD Radeon HD 5770 |
| storage | 45GB |
| directx | DirectX 11 |
| os | Windows 7 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core 2 Duo E4700 2.6 GHz or AMD Phenom 9950 Quad Core 2.6 GHz |
| memory | 4GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 460 1GB or AMD Radeon HD 5770 |
| storage | 45GB |
| directx | DirectX 11 |
| os | Windows 7 or higher |
|---|---|
| processor | 3 GHz Quad Core |
| memory | 8GB |
| graphics | AMD Radeon HD 7970 2GB or Nvidia GeForce GTX 770 |
| storage | 45GB |
| os | macOS 10.13 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5 |
| memory | 8GB |
| graphics | Nvidia GeForce GT 650M or AMD Radeon HD 5750 |
| storage | 45GB |
| processor | Intel Core i3-3225 3.3 GHz |
|---|---|
| memory | 4GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 650 1GB or AMD Radeon R9 270 |
| storage | 45GB |
| os | Ubuntu 14.04 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i7 |
| memory | 8GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 960 2GB |
| storage | 45GB |
XCOM: Enemy Unknown is one of the best games in the strategy genre and it's easy to see why. The game had a stellar user interface that would give Jony Ive an inferiority complex, a tough but fair set of game rules, and an addictive flow of events that would have you playing till the wee hours of the morning. Is XCOM 2 a worthy successor?
XCOM 2
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features