| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer 43 Inches Ultra HD (4K) LED Smart Android TV (AR43AP2851UDFL, Black) | ₹ 21,999 |
Acer 43 inch Ultra HD (4K) LED Android TV (AR43AP2851UDFL) price in India starts from ₹ 21,999. The lowest price of Acer 43 inch Ultra HD (4K) LED Android TV (AR43AP2851UDFL) is ₹ 21,999 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Acer |
| Model | 43 inch Ultra HD (4K) LED Android TV (AR43AP2851UDFL) |
| Price in India | ₹21,999 |
| Model Name | AR43AP2851UDFL |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | Boundless Series |
| Launch Year | 2021 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 96.2cm x 57.6cm x 7.5cm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 96.2cm x 62.7cm x 21.2cm |
| Weight (with stand) | 7.5 Kg |
| Stand Type | Table Top |
| Stand Material | Plastic |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Cortex-A55 64 Bit |
| Graphic Processor | Mali470 x 3 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | 802.11 b/g/n 2T2R |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | Yes |
| Brightness | 380 nits |
| Contrast Ratio | 5000:01 |
| View Angle | 178 |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Supported Video Formats | H.265/H.264/H.263/MPEG1/MPEG2/MPEG4 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Soundbar |
| Sound Technology | Dolby Audio, Pure Sound 2 |
| Surround Sound | Yes |
| Speaker Output RMS | 30W |
| Supported Audio Formats | MPEG1/2/MPEG4/AC3/EAC3/AAC/ WMA/FLAC |
| Power Consumption | 80W |
| Smart Remote | Yes |
| RF Capable | Yes |
| Battery Type | AAA |
Acer 43 inch Ultra HD (4K) LED Android TV (AR43AP2851UDFL)
₹21,999
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title