Acer Predator Helios Neo 16 AI is a Windows 11 Home laptop with a 16.00-inch display. It is powered by a Intel Core Ultra 9 processor and it comes with 64GB of RAM. The Acer Predator Helios Neo 16 AI packs 2TB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 5070 Ti. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ax, Ethernet and it comes with HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
As of 9th May 2026, Acer Predator Helios Neo 16 AI price in India starts at Rs. 2,29,999.
| Brand | Acer |
| Model | Predator Helios Neo 16 AI |
| Price in India | ₹2,29,999 |
| Release date | 22nd July 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | Helios Neo 16 AI |
| Series | Predator |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 90 |
| Size | 16.00-inch |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 9 275HX |
| Burst Clock Speed | 5400 GHz |
| RAM | 64GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 5070 Ti |
| Hard disk | No |
| SSD | 2TB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| Ethernet | Yes |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Predator Helios Neo 16 AI
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know