Apple MacBook Air MJVE2LL/A is a macOS laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 1440x900 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Apple MacBook Air MJVE2LL/A packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with 4 USB ports (2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 2nd April 2026, Apple MacBook Air MJVE2LL/A price in India starts at Rs. 92,800.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Apple Macbook Air MJVE2LL/A Laptop (Mac, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i5, Silver, 13.3 inch) | ₹ 92,800 |
Apple MacBook Air MJVE2LL/A price in India starts from ₹ 92,800. The lowest price of Apple MacBook Air MJVE2LL/A is ₹ 92,800 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Air MJVE2LL/A |
| Price in India | ₹92,800 |
| Model Number | MJVE2LL/A |
| Series | MacBook Air |
| Dimensions (mm) | 325.00 x 227.00 x 17.00 |
| Weight (kg) | 1.35 |
| Colours | Silver |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 12 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 1440x900 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 5th Gen |
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Mic In | Yes |
Apple MacBook Air MJVE2LL/A
₹92,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM