Asus A555LF-XX366D is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus A555LF-XX366D packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 1070. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus A555LF-XX366D price in India starts at Rs. 32,490.
| Brand | Asus |
| Model | A555LF-XX366D |
| Price in India | ₹32,490 |
| Model Number | A555LF-XX366D |
| Series | A Series |
| Dimensions (mm) | 382.00 x 265.00 x 26.00 |
| Weight (kg) | 2.3 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 2 |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5010U |
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Cache | 3MB |
| Instruction Set | 64 |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 1070 |
| Dedicated Graphic Memory | 8GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus A555LF-XX366D
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM