Asus X200LA-KX034D is a Windows 8 Professional laptop with a 11.49-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus X200LA-KX034D packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Integrated Intel HD Graphics 4400. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 2 USB ports (2 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus X200LA-KX034D price in India starts at Rs. 28,990.
| Brand | Asus |
| Model | X200LA-KX034D |
| Price in India | ₹28,990 |
| Model Number | X200LA-KX034D |
| Dimensions (mm) | 302.00 x 200.00 x 30.40 |
| Weight (kg) | 1.24 |
| Colours | White |
| Operating system | Windows 8 Professional |
| Battery Capacity (mAh) | 3000 |
| Battery Capacity (WHR) | 33 |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 11.49-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 4th Gen 4010U |
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Integrated Intel HD Graphics 4400 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 2 in 1 Card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus X200LA-KX034D
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM