Bajaj 55 L Window Air Cooler (Vettora 55) price in India starts from ₹ 7,599. The lowest price of Bajaj 55 L Window Air Cooler (Vettora 55) is ₹ 7,599 at Flipkart on 3rd May 2026.
| Brand | Bajaj |
| Model | 55 L Window Air Cooler (Vettora 55) |
| Price in India | ₹7,599 |
| Model Name | Vettora 55 |
| Colour | White |
| Type | Window |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 55 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Blower Mode |
| Air Delivery | 2648 cfm |
| Air Throw Distance | 82 ft |
| Motor Speed | 1360 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 2000 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | No |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Width x Height x Depth | 63.5 cm x 76 cm x 62 cm |
| Weight | 12.3 kg |
| Blower/Fan Diameter | 22.86 cm |
| Warranty Summary | 3 Years Warranty (1 Year Standard + 2 Years Extended Warranty Worth Rs. 1300 Free) |
| Covered in Warranty | As per warranty card details |
| Not Covered in Warranty | As per warranty card details |
| Warranty Service Type | Home service under warranty |