Blue Star 38 L Tower Air Cooler (BS-AR38PA) price in India starts from ₹ 7,000. The lowest price of Blue Star 38 L Tower Air Cooler (BS-AR38PA) is ₹ 7,000 at Amazon on 23rd May 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 38 L Tower Air Cooler (BS-AR38PA) |
| Price in India | ₹7,000 |
| Model Name | BS-AR38PA |
| Type | Tower |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Yes |
| Capacity | 38 L |
| Cooling and Heating | Cooling |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | 3 |
| Motor Speed | 3700 |
| Cooling Coverage Area | 350 Sq.Ft. |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Metol |
| Castor Wheels | 4 |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | 190 W |
| Width x Height x Depth | 34 cm x 102.3 cm x 35.5 cm |
| Weight | 9.4 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |