| Brand | BPL |
| Model | 43-inch LED Full HD TV (T43BF24A) |
| Price in India | ₹15,999 |
| Model Name | T43BF24A |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 97 cm x 8 cm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 60 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Smart Remote | No |
| Battery Type | AAA |
| Contrast Ratio | 500000:1 (Static) |
| Picture Engine | No |
| Picture And Picture (PAP) | No |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Supported App - Youtube | No |
| Supported App - Netflix | No |
| Supported App - Hotstar | No |
BPL 43-inch LED Full HD TV (T43BF24A)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM