| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 2 Star Window AC (Copper Condensor, DURAKOOL PLUS, White) | ₹ 29,250 |
Carrier 1.5 Ton 2 Star Window AC (DURAKOOL PLUS) price in India starts from ₹ 29,250. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 2 Star Window AC (DURAKOOL PLUS) is ₹ 29,250 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Window AC (DURAKOOL PLUS) |
| Price in India | ₹29,250 |
| Model Name | DURAKOOL PLUS |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5300.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 660.0 mm x 430.0 mm x 775.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 58.0 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Weight: 61 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.35 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1582.0 W |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 1224.64 kWh, Nominal Power Input: 1582 W, Cooling Capacity for Inverter: 5300 W (Full Load Power Input) |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 2 Star Window AC (DURAKOOL PLUS)
₹29,250
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM