| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 18K SUPERIA PRO, White) | ₹ 56,900 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (18K SUPERIA PRO) price in India starts from ₹ 56,900. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (18K SUPERIA PRO) is ₹ 56,900 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (18K SUPERIA PRO) |
| Price in India | ₹56,900 |
| Model Name | 18K SUPERIA PRO |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1030.0 mm x 315.0 mm x 218.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 780.0 mm x 540.0 mm x 250.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 35 kg, Valve Size: 1/4 inch and 1/2 inch |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Power_Input -1467W(100%) & 488W(50%), Electricity Consumption units per Annum -850.23units per annum, Cooling capacity - 2550W(50%) |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Flow Rate: 700 CFM, Air Directional Control |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter, PM 2.5 Micron Filter (3M Brand) |
| Other Features | Remote Control Type: LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit, 10 Years on Compressor and 2 Years on ODU Printed Circuit Board |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (18K SUPERIA PRO)
₹56,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM