| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (18K SUPERIA) |
| Price in India | ₹30,799 |
| Model Name | 18K SUPERIA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5300 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Super Turbo Mode, Economic Sleep Mode, Dry Mode, Auto Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 103 cm x 31.5 cm x 21.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 90 cm x 69 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 42 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1471 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Direction Control, Fan Motor Indoor - No of Speeds: 3, Fan Motor Outdoor - No of Speeds: 1, Auto Fan Speed, Follow Me |
| Air Circulation | 700 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Electrostatic Carbon Fiber Filter, Electrostatic Dust Filter, PM 2.5 Micron Filter, Hyper Protective Filter, Auto Cleanser, NeXGen Dehumidifier, 3-in-1 Microbes Filter |
| Other Features | Control Type: LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | Auto On / Off Timer, Temperature Display On / Off, Auto Detector, 24 hr Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 4 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 5 Star Split AC (18K SUPERIA)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM