| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W1, White) | ₹ 39,500 |
Carrier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W1) price in India starts from ₹ 39,500. The lowest price of Carrier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W1) is ₹ 39,500 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W1) |
| Price in India | ₹39,500 |
| Release date | 21st March 2022 |
| Model Name | CAI12EN5R30W1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 27.5 cm x 18.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 8 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.62 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 594.17 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Wi-fi Controlled |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on AC and 10 Years on Compressor |
Carrier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W1)
₹39,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM