Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H)
vs
Blue Star 1.2 Ton 3 Star Split AC (3HW15VCTU)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.2 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
94 cm x 29.8 cm x 20 cm
Power Consumption
1131 W
general
Brand
Samsung
Blue Star
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H)
1.2 Ton 3 Star Split AC (3HW15VCTU)
Model Name
AC AR50F18D13H
3HW15VCTU
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1.5 Ton
1.2 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2024
Colours
White
White
Cooling Capacity
4400 W
4010 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
dimensions
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
94 cm x 29.8 cm x 20 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
13 kg
Outdoor Unit Weight
21.85 kg
34 kg
Outdoor W x H x D
85.8 cm x 53.6 cm x 32.7 cm
Other Dimensions
Outdoor Gross Weight: 40 kg, Indoor Gross Weight: 15 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 45dB, Low - 26dB
High - 42 dB
Panel Display
ISEER
3.55 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
1131 W