| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer 40 Inch LED Ultra FHD Smart TV (AR40FDGGU2841BD, Black) | ₹ 14,990 |
Acer 40 Inch LED Ultra FHD Smart TV (AR40FDGGU2841BD) price in India starts from ₹ 14,990. The lowest price of Acer 40 Inch LED Ultra FHD Smart TV (AR40FDGGU2841BD) is ₹ 14,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | 40 Inch LED Ultra FHD Smart TV (AR40FDGGU2841BD) |
| Price in India | ₹14,990 |
| Model Name | AR40FDGGU2841BD |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | Ultra |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 89.53 cm x 51.73 cm x 8.93 cm |
| Weight (without stand) | 5 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 89.53 cm x 56.61 cm x 20.05 cm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Contrast Ratio | 4000:01:00 |
| View Angle | 178 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Other Power Features | 240V |
| Surround Sound | Dolby Audio |
| Speaker Output RMS | 30 |
| Supported Audio Formats | Dolby Audio |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Android |
| Battery Type | AAA |
Acer 40 Inch LED Ultra FHD Smart TV (AR40FDGGU2841BD)
₹14,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM