| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 32-inch Fire TV Edition Smart LED TV (CREL7364) | ₹ 12,990 |
Croma 32-inch Fire TV Edition Smart LED TV (CREL7364) price in India starts from ₹ 12,990. The lowest price of Croma 32-inch Fire TV Edition Smart LED TV (CREL7364) is ₹ 12,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 32-inch Fire TV Edition Smart LED TV (CREL7364) |
| Price in India | ₹12,990 |
| Release date | March 2021 |
| Model Name | CREL7364 |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Smart TV | Yes |
| Series | Fire TV Edition |
| Launch Year | 2021 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 732mm x 439mm x 83mm |
| Weight (without stand) | 3.7kg |
| Number of Cores | quad-core |
| Clock Speed (GHz) | 1.5 |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Fire TV OS |
| Operating System | Android Based |
| App Store Type | FireOS App Store |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Supported Audio Formats | Dolby Audio |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
Croma 32-inch Fire TV Edition Smart LED TV (CREL7364)
₹12,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM