Dell 14 2-in-1 Plus is a laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. it comes with 16GB of RAM. The Dell 14 2-in-1 Plus packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 1st April 2026, Dell 14 2-in-1 Plus price in India starts at Rs. 87,670.
| Brand | Dell |
| Model | 14 2-in-1 Plus |
| Price in India | ₹87,670 |
| Release date | 18th July 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Model Number | DB04255 |
| Model Name | Dell 14 2-in-1 Plus |
| Dimensions (mm) | 226.15 x 314.00 x 16.39 |
| Weight (kg) | 1.59 |
| Colours | Ice Blue, Midnight Blue |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| RAM | 16GB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | 1080p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Dell 14 2-in-1 Plus
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM