| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, EI 18II5T WZS, White) | ₹ 33,990 |
Godrej 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (EI 18II5T WZS) price in India starts from ₹ 33,990. The lowest price of Godrej 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (EI 18II5T WZS) is ₹ 33,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (EI 18II5T WZS) |
| Price in India | ₹33,990 |
| Model Name | AC 1.5T EI 18II5T WZS |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23.6 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 10 years warranty on Inverter compressor, 5 years warranty on whole product |
Godrej 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (EI 18II5T WZS)
₹33,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM