| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, EI 12TINV3R32 WWK, White) | ₹ 28,999 |
Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 12TINV3R32 WWK) price in India starts from ₹ 28,999. The lowest price of Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 12TINV3R32 WWK) is ₹ 28,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 12TINV3R32 WWK) |
| Price in India | ₹28,999 |
| Model Name | EI 12TINV3R32 WWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Sleep Mode, Fan Mode, Turbo Mode, Cool Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.9 cm x 28.9 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.7 cm x 49.5 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor |
Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (EI 12TINV3R32 WWK)
₹28,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM