| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, SIC 12TTC3-GWK, White) | ₹ 28,990 |
Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 12TTC3-GWK) price in India starts from ₹ 28,990. The lowest price of Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 12TTC3-GWK) is ₹ 28,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 12TTC3-GWK) |
| Price in India | ₹28,990 |
| Model Name | SIC 12TTC3-GWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.2 cm x 22.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.7 cm x 24.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23.7 kg |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on the Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor |
Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 12TTC3-GWK)
₹28,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM