| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 234 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerators (RD 240C, Marine Wine) | ₹ 18,490 |
Godrej 234 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerators (RD 240C) price in India starts from ₹ 18,490. The lowest price of Godrej 234 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerators (RD 240C) is ₹ 18,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 234 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerators (RD 240C) |
| Price in India | ₹18,490 |
| Model Name | RD 240C) |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Capacity | 234 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 148.00 x 57.70 x 0.00 |
| Depth | 66.7 cm |
| Weight | 44.4 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor. |
Godrej 234 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerators (RD 240C)
₹18,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM