| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 244 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT EONVOGUE 280C, Oak Wood) | ₹ 24,990 |
| Godrej 244 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT EONVOGUE 280C, Walnut Wood) | ₹ 24,990 |
Godrej 244 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT EONVOGUE 280C) price in India starts from ₹ 24,990. The lowest price of Godrej 244 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT EONVOGUE 280C) is ₹ 24,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 244 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT EONVOGUE 280C) |
| Price in India | ₹24,990 |
| Model Name | RT EONVOGUE 280C |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 244 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 157.00 x 60.70 x 0.00 |
| Depth | 64.2 cm |
| Weight | 57.4 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor. |
Godrej 244 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (RT EONVOGUE 280C)
₹24,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM