| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 520 L Frost Free Side by Side 3 Star Refrigerators (HRB-600MGU1, Mirror Glass) | ₹ 95,490 |
Haier 520 L Frost Free Side by Side 3 Star Refrigerators (HRB-600MGU1) price in India starts from ₹ 95,490. The lowest price of Haier 520 L Frost Free Side by Side 3 Star Refrigerators (HRB-600MGU1) is ₹ 95,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 520 L Frost Free Side by Side 3 Star Refrigerators (HRB-600MGU1) |
| Price in India | ₹95,490 |
| Model Name | HRB-600MGU1 |
| Door Type | French Door Bottom Mount |
| Refrigerator Type | French Door Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 516 L |
| Colours | Mirror Glass |
| Number of Doors | 4 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 190.00 x 83.00 x 0.00 |
| Depth | 63.5 cm |
| Weight | 110 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | External Mi-com |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 480 kwh |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Other Power Features | 85% Fridge SpaceWifi ConnectivityColourful Digital DisplaySunLit InteriorMy ZoneConvertible Magic ZoneGardern BoxABT TechnologyExternal Digital DisplayTwist Ice Maker |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glass |
| Handle type | Recess |
| Gasket Type | Anti Fungal |
| Removable Gasket | Yes |
| Technology Used | Expert Inverter Technology |
| Other Features | Anti bacterial Gasket |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 10 Years on Compressor |
Haier 520 L Frost Free Side by Side 3 Star Refrigerators (HRB-600MGU1)
₹95,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM