| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 55 Inches Ultra HD (4K) QLED Smart TV (55S800QT, Black) | ₹ 50,399 |
Haier 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (55S800QT) price in India starts from ₹ 50,399. The lowest price of Haier 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (55S800QT) is ₹ 50,399 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (55S800QT) |
| Price in India | ₹50,399 |
| Model Name | 55S800QT |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Grey |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2023 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 122.6 cm x 71.9 cm x 8.4 cm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 122.6 cm x 77.2 cm x 26.5 cm |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Digital Audio Output | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Atmos |
| Surround Sound | Surrounding Sound |
| Speaker Output RMS | 24 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC |
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Operating System | Android |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Supported Video Formats | MP3, MP4 |
| Battery Type | AAA |
Haier 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (55S800QT)
₹50,399
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM