| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 65 Inches Ultra HD (4K) QLED Smart TV (65H6E, Black) | ₹ 63,490 |
Haier 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65H6E) price in India starts from ₹ 63,490. The lowest price of Haier 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65H6E) is ₹ 63,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65H6E) |
| Price in India | ₹63,490 |
| Model Name | 65H6E |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Grey |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | H6E |
| Launch Year | 2025 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 144.6 cm x 83.9 cm x 8.4 cm |
| Weight (without stand) | 17 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 144.6 cm x 90.4 cm x 31.4 cm |
| Weight (with stand) | 17.5 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Digital Audio Output | Yes |
| Brightness | 1096.32 Lumens |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital |
| Surround Sound | Surrounding Sound |
| Speaker Output RMS | 30 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC |
| Power Consumption | 300.03 kWh, 0.5 W (Standby) |
| Graphic Processor | ARM Advanced Multi-Core Mali G52 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Android |
| Battery Type | AAA |
Haier 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65H6E)
₹63,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM