| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 75 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (75P7GT, Black) | ₹ 99,990 |
Haier 75 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (75P7GT) price in India starts from ₹ 99,990. The lowest price of Haier 75 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (75P7GT) is ₹ 99,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 75 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (75P7GT) |
| Price in India | ₹99,990 |
| Model Name | 75P7GT |
| Display Size | 75 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Grey |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2023 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Brightness | 350 nits |
| View Angle | 178 Degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Atmos |
| Surround Sound | Surrounding Sound |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC |
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) |
| Graphic Processor | Mali G52 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Operating System | Android |
| Stand Type | Tabletop |
| Battery Type | AAA |
Haier 75 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (75P7GT)
₹99,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM