| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 85 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (H85M80FUX, Black) | ₹ 220,000 |
Haier 85 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H85M80FUX) price in India starts from ₹ 220,000. The lowest price of Haier 85 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H85M80FUX) is ₹ 220,000 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 85 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H85M80FUX) |
| Price in India | ₹220,000 |
| Model Name | H85M80FUX |
| Display Size | 85 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Grey |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2025 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 189 cm x 109.2 cm x 9 cm |
| Weight (without stand) | 30.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 189 cm x 122 cm x 38.4 cm |
| Weight (with stand) | 32 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Digital Audio Output | Yes |
| Brightness | 2740.8 Lumens |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Supported Video Formats | MP3, MP4 |
| Number of Speakers | 3 |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Atmos |
| Surround Sound | Surrounding Sound |
| Speaker Output RMS | 50 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC |
| Graphic Processor | ARM Advanced Multi-Core Mali G52 MC1 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Android |
| Battery Type | AAA |
Haier 85 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H85M80FUX)
₹220,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM