| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 55 Inches Ultra HD LED Smart TV (55KS7000, Black) | ₹ 241,900 |
Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55KS7000) price in India starts from ₹ 241,900. The lowest price of Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55KS7000) is ₹ 241,900 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55KS7000) |
| Price in India | ₹241,900 |
| Model Name | 55KS7000 |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1225 mm x 710 mm x 44.3 mm |
| Weight (without stand) | 17.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1225 mm x 775.5 mm x 233.1 mm |
| Weight (with stand) | 17.6 kg |
| Stand Type | Branch |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Quad-Core |
| Operating System | Tizen |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| RF Connectivity Input | RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 1 Common Use for Terrestrial / 0 |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
| Speaker Type | 2.1 Channel Down Firing With Woofer |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, DTS Codec |
| Speaker Output RMS | 40 W |
| Supported Audio Formats | Yes |
| Power Consumption | 185 W, 0.5 W (Standby) |
| Picture Engine | SUHD Remastering Engine |
| Picture in Picture (PIP) | Yes |
Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55KS7000)
₹241,900
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title