| Brand | Haier |
| Model | H5E Series |
| Price in India | ₹25,990 |
| Release date | 14th January 2026 |
| Model Name | 43H5E |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Launch Year | 2026 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 958 mm x 562 mm x 91mm |
| Weight (without stand) | 6.3 |
| Width x Height x Depth (with stand) | 958 mm x 596 mm x 220 mm |
| Weight (with stand) | 6.4 |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Stereo |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Surround Sound | Yes |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Touch Remote | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Processor | ARM Cortex-A55 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Operating System Present | Google TV |
| Operating System | Android Based |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| HDR Support | HDR10 |
| Power Consumption | 120W |
| Other Power Features | 100-240 VAC 50-60 Hz |
Haier H5E Series
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM