| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 32 Inches HD Ready LED Smart TV (32LQ576BPSA, Black) | ₹ 15,990 |
LG 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32LQ576BPSA) price in India starts from ₹ 15,990. The lowest price of LG 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32LQ576BPSA) is ₹ 15,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32LQ576BPSA) |
| Price in India | ₹15,990 |
| Model Name | 32LQ576BPSA |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2022 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 739 mm x 441 mm x 84 mm |
| Weight (without stand) | 4.85 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 739 mm x 472 mm x 168 mm |
| Weight (with stand) | 4.9 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Surround Sound | Virtual Surround 5.1 |
| Speaker Output RMS | 10 |
| Power Consumption | 0.5 |
| View Angle | 178 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | WebOS |
| Screen Mirroring | Yes |
LG 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32LQ576BPSA)
₹15,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM