| Brand | Mi |
| Model | TV Lux 82-Inch Pro |
| Release date | 28th September 2020 |
| Model Name | Mi TV Lux 82-inch Pro |
| Display Size | 82 inch |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2020 |
| Resolution (pixels) | 7680x4320 |
| Number of Cores | dual-core |
| Graphic Processor | Mail-G51 |
| RAM | 4GB |
| Storage Capacity | 256GB |
| Operating System Present | MIUI for TV |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | 2.4GHz, 5GHz |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Brightness | 2000 nits |
| View Angle | 178 |
| Number of Speakers | 8 |
| Sound Technology | Dolby Atnmos |
| Width x Height x Depth (with stand) | 2028 x 1148mm |
Mi TV Lux 82-Inch Pro
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications