| Product Name | Price in India |
|---|---|
| MI 75 Inches Ultra HD (4K) QLED Smart TV (L75M6-ESG, Black) | ₹ 89,999 |
Mi TV Q1 75-Inch price in India starts from ₹ 89,999. The lowest price of Mi TV Q1 75-Inch is ₹ 89,999 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Mi |
| Model | TV Q1 75-Inch |
| Price in India | ₹89,999 |
| Release date | 9th February 2021 |
| Display Size | 75 inch |
| Screen Type | QLED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Mi TV Q1 |
| Launch Year | 2021 |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | MediaTek MT9611 |
| Clock Speed (GHz) | 1.5 |
| Graphic Processor | Mali G52 MP2 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android TV 10 |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play Store |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Brightness | 500 |
| Contrast Ratio | 10,000:1 |
| View Angle | 178 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| HDR Support | HDR10,HDR10+,Dolby Vision,HLG |
| Number of Speakers | 6 |
| Speaker Type | 4 woofers, 2 tweeters |
| Speaker Output RMS | 30W |
| Supported Audio Formats | Dolby Audio, DTS-HD |
| Smart Remote | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
| Stand Material | Metal |
Mi TV Q1 75-Inch
₹89,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM