Microsoft Surface Laptop 5G is a laptop with a 13.80-inch display that has a resolution of 2304x1536 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra 5 processor and it comes with 32GB of RAM. The Microsoft Surface Laptop 5G packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Arc GPU. Connectivity options include Wi-Fi 7, 5G, Bluetooth and it comes with USB 4.0 (Type C), 3 USB ports (1 x USB 3.1 Gen 2 (Type A)), Thunderbolt 4 (Type C), Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Microsoft |
| Model | Surface Laptop 5G |
| Release date | 22nd July 2025 |
| Model Name | Laptop 5G |
| Series | Surface |
| Dimensions (mm) | 301.00 x 220.00 x 17.80 |
| Weight (kg) | 1.39 |
| Colours | Black, Platinum |
| Size | 13.80-inch |
| Resolution | 2304x1536 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 5 |
| RAM | 32GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Graphics Processor | Intel Arc GPU |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| 5G | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| USB 4.0 (Type C) | 2 |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 Gen 2 (Type A) |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 2 |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Microsoft Surface Laptop 5G
DoT Reportedly Extends SIM Binding Mandate Till the End of 2026
Naughty Dog's Neil Druckmann Mentions 'Road Ahead' for the Last of Us, Teasing the Last of Us Part 3