| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Orient 26 L Tower Air Cooler (CT2602H Remote, White) | ₹ 8,279 |
Orient 26 L Tower Air Cooler (CT2602H Remote) price in India starts from ₹ 8,279. The lowest price of Orient 26 L Tower Air Cooler (CT2602H Remote) is ₹ 8,279 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 26 L Tower Air Cooler (CT2602H Remote) |
| Price in India | ₹8,279 |
| Model Name | CT2602H Remote |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 26 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | Low, High |
| Operating | Natural, Normal |
| Air Throw Distance | 25 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 80 Sq ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | Aluminium |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | Motorized Louver Movement |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Trolley Support, Mosquito Net, Easy Mobility |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 180 W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Width x Height x Depth | 41.4 cm x 107.5 cm x 40 cm |
| Weight | 11.30 kg |
| Blower/Fan Diameter | 180 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty is Restricted to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Breakage or Damage Due to Improper Use |
| Warranty Service Type | On Site Warranty, Please Call Orient Electric Customer Care Phone Number 18001037574 or Email at customer.connect@orientelectric.com |
Orient 26 L Tower Air Cooler (CT2602H Remote)
₹8,279
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM