Razer Book 13 is a Windows 10 Home laptop with a 13.00-inch display that has a resolution of 1080x1920 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Razer Book 13 packs 256GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac/ax, Bluetooth and it comes with Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Razer |
| Model | Book 13 |
| Release date | 5th November 2020 |
| Model Name | Razer Book 13 |
| Dimensions (mm) | 295.60 x 198.50 x 15.15 |
| Weight (kg) | 1.34 |
| Colours | Mercury |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 55 |
| Size | 13.00-inch |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Intel Core i5 11th Gen Core i5-1135G7 |
| RAM | 8GB |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac/ax |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type A) |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 1 Micro SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Razer Book 13
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM