Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H)
  • Samsung
  • Last Updated: 14th May 2026
  • Capacity
    Capacity 1.5 Ton
  • Star Rating
    Star Rating 3 Star
  • Type
    Type Inverter Split
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 230V, 50Hz
  • Dimensions
    Dimensions 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Market Status Released
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H) Price in India
Product Name Price in India
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR50F18D13H, White) 35,990
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H)
Model Name AC AR50F18D13H
Type Inverter Split
Capacity 1.5 Ton
Star Rating 3 Star
BEE Rating Year 2024
Colours White
Cooling Capacity 4400 W
Dimensions
Indoor W x H x D 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight 9 kg
Outdoor Unit Weight 21.85 kg
Performance features
Indoor Noise Level High - 45dB, Low - 26dB
Power features