| Brand | Samsung |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH) |
| Model Name | AR50F24D1XH |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26.7 kg |
| ISEER | 4.2 W/W |
| Power Requirement | AC 230 - 220V, 50Hz |