| Brand | Samsung |
| Model | 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL) |
| Model Name | QA55QEF6AULXL |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Grey |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1234.1 mm x 710.8 mm x 60.3 mm |
| Weight (without stand) | 10.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1234.1 mm x 758 mm x 237 mm |
| Weight (with stand) | 11.1 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Sound Features: Powerful 20 W Sound Output, Object Tracking Sound lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Adaptive Sound |
| Speaker Output RMS | 20 |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC |
| Processor | Q4 AI |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Power Consumption | 130W |