A couple of weeks ago, we tested the Sony A6600, which is the company's latest flagship APS-C mirrorless camera. Now, it's time to take a closer look at the A6100, which is its entry-level sibling. The A6100 was launched alongside the A6600 and shares a lot of the premium features found in Sony's flagship model, yet costs a lot less.
| Brand | Sony |
| Model | A6100 |
| Price in India | ₹75,990 |
| Release date | August 2019 |
| Model Name | A6100 |
| Model Number | A6100 |
| Series | Alpha |
| Color | Black |
| Effective Pixels | 24.2 MP |
| Sensor Type | APS-C |
| Lens Type | 16-50mm |
| Lens Mount | E-mount |
| Aperture Range | 3.5-5.6 |
| View Finder Type | OLED |
| Auto Focus | Yes |
| Focus Points | 425 |
| AE Lock/Exposure Lock | Yes |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 3 inch |
| Display Resolution | 921K |
| Touch Screen | Yes |
| HDMI | Micro HDMI |
| USB | Micro USB |
| Wifi | Yes |
| Wireless Connectivity | Bluetooth, NFC |
| Card Type | SD |
| Battery Type | Lithium ion |
| Video Resolution | 4K |
| Silent Shooting | Yes |
Sony A6100
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM