| Brand | Sony |
| Model | Bravia 9 Mini LED 4K TV |
| Price in India | ₹4,49,990 |
| Release date | 20th August 2024 |
| Model Name | 75XR90 |
| Display Size | 75 inch |
| Screen Type | Mini LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | Bravia 9 Mini LED 4K TV |
| Launch Year | 2024 |
| Processor | XR |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Google TV |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play |
| Sound Technology | Dolby Vision, Dolby Atmos and DTS Audio |
| Stand Type | Table Top |
| View Angle | 178 degree |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Battery Type | AAA |
Sony Bravia 9 Mini LED 4K TV
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM