| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 95 L Desert Air Cooler (Jumbo 95XL Plus, White) | ₹ 9,491 |
Symphony 95 L Desert Air Cooler (Jumbo 95XL Plus) price in India starts from ₹ 9,491. The lowest price of Symphony 95 L Desert Air Cooler (Jumbo 95XL Plus) is ₹ 9,491 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 95 L Desert Air Cooler (Jumbo 95XL Plus) |
| Price in India | ₹9,491 |
| Model Name | Jumbo 95XL Plus |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 95 L |
| Cooling Coverage Area | 279 sq.ft |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 205 W |
| Width x Height x Depth | 56 cm x 118 cm x 54 cm |
| Weight | 11 kg |
| Warranty Summary | The Symphony Jumbo 95 XL+ cooler is protected by a 1-year warranty from the date of purchase, covering only manufacturing defects. |
Symphony 95 L Desert Air Cooler (Jumbo 95XL Plus)
₹9,491
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM