| Brand | TCL |
| Model | C72K QD Mini‑LED TV |
| Price in India | ₹84,990 |
| Release date | 16th July 2025 |
| Model Name | TCL C72K QD Mini‑LED TV |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2025 |
| Processor | AiPQ Pro |
| RAM | 3GB |
| Storage Capacity | 64GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 144 |
| HDR Support | HDR10+, Dolby Vision |
TCL C72K QD Mini‑LED TV
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications