| Brand | Usha |
| Model | 110 L Desert Air Cooler (Air King 110AKD1) |
| Model Name | Air King 110AKD1 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 110 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 7000 cfm |
| Body Material | Plastic |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 165 W |
| Width x Height x Depth | 54.5 cm X 128 cm X 81 cm |
| Weight | 14 kg |
Usha 110 L Desert Air Cooler (Air King 110AKD1)
Samsung Galaxy A27 Design Spotted in Leaked Renders as Key Specifications Surface Online
Infinix Hot 70 Announced With MediaTek Helio G100 Ultimate Chipset, 6,000mAh Battery