Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
Mi 60 Inch Full HD TV (4A)
vs
LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Mi 60 Inch Full HD TV (4A)
key specs
Display
60.00-inch
75.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
WebOS
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
general
Brand
Mi
LG
Model
60 Inch Full HD TV (4A)
75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
Release date
April 3, 2020
Model Name
4A
75SM9400PTA
Display Size
60 inch
75 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
Launch Year
2019
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A53
Graphic Processor
Mali-450 MP3
RAM
1GB
2GB
Storage Capacity
8GB
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
PatchWall 2.0 with Android TV based on Android 9 Pie
Operating System
Android Based
WebOS
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
LG Content Store
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Speaker Output RMS
40W
remote control features
Smart Remote
Battery Type
AAA
connectivity features
Built In Wi-Fi
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Ethernet (RJ45)
1
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
Width x Height x Depth (with stand)
167.7cm x 103.7cm x 38.4cm
power features
Power Consumption
0.5W (Standby)
video features
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
100
Related Comparisons
Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs Mi 32 Inch LED HD Ready TV (L32M5-AI)
Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs Mi 55 Inch Ultra HD TV (4X)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Mi Full Screen TV Pro 75-Inch, Mi TV 4A 60-Inch With 4K Screen Launched
Advertisement
TRENDING
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
CMF Watch 3 Pro Review: Is It Worth the Price?
Spotify Premium Prices Revised in India, Lite Plan Vanishes
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Samsung Galaxy Unpacked Event Date Tipped; Smart Glasses Could Be Unveiled
Oppo Find X9 Ultra Will Launch in India Alongside the Find X9s on This Date
Vivo Y60 Debuts With a 6,500mAh Battery, 13-Megapixel Camera: See Price
Xiaomi 17 Max Set to Launch in China This Month as Company Reveals Design
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices