Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 49X8500F)
Mi 60 Inch Full HD TV (4A)
vs
Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Mi 60 Inch Full HD TV (4A)
key specs
Display
60.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Android
Smart TV
Brand
Mi
Sony
Model
60 Inch Full HD TV (4A)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
Release date
April 3, 2020
Model Name
4A
KD-49X8500F
Display Size
60 inch
49 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
Series
Android
Launch Year
2018
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A53
Graphic Processor
Mali-450 MP3
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
PatchWall 2.0 with Android TV based on Android 9 Pie
Operating System
Android Based
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
connectivity features
Built In Wi-Fi
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
power features
Power Consumption
145 W, 0.5 W (Standby)
video features
Refresh Rate (Hz)
100
Related Comparisons
Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs Mi 32 Inch LED HD Ready TV (L32M5-AI)
Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs Mi 55 Inch Ultra HD TV (4X)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Mi Full Screen TV Pro 75-Inch, Mi TV 4A 60-Inch With 4K Screen Launched
Advertisement
TRENDING
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
CMF Watch 3 Pro Review: Is It Worth the Price?
Spotify Premium Prices Revised in India, Lite Plan Vanishes
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Samsung Galaxy Unpacked Event Date Tipped; Smart Glasses Could Be Unveiled
Oppo Find X9 Ultra Will Launch in India Alongside the Find X9s on This Date
Vivo Y60 Debuts With a 6,500mAh Battery, 13-Megapixel Camera: See Price
Xiaomi 17 Max Set to Launch in China This Month as Company Reveals Design
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices