Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN) vs Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
vs
Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
Dimensions
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
general
Brand
Onida
Samsung
Model
32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Model Name
LEO32AFWIN
43K5100
Display Size
32 inch
43 inch
Screen Type
Smart TV
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Color
Black
Curve TV
Launch Year
2016
connectivity features
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Yes
Analog Audio Input
Yes
No of HDMI Port
2
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 0 / 0
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
video features
Contrast Ratio
3000000:1 (Dynamic)
Mega Dynamic
Picture Engine
SRVe
Hyper Real
Refresh Rate (Hz)
60
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
Weight (without stand)
8.8 kg
Width x Height x Depth (with stand)
963.9 mm x 666.6 mm x 182.1 mm
Weight (with stand)
8.9 kg
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.0 Channel Full Range Speaker + Tweeter
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
100 W, 0.3 W (Standby)