Redmi Smart TV X 65 inch vs LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
Redmi Smart TV X 65-inch
vs
LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Redmi Smart TV X 65-inch
key specs
Display
65.00-inch
75.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
OS
WebOS
general
Brand
Redmi
LG
Model
Smart TV X 65-inch
75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
Release date
October 20, 2021
Display Size
65 inch
75 inch
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Model Name
75SM9400PTA
Screen Type
LED
3D
No
Curve TV
No
Launch Year
2019
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
4
Sound Technology
Dolby Atmos
Speaker Output RMS
40W
smart tv features
Processor
MediaTek MTK 9650
RAM
3GB
2GB
Storage Capacity
32GB
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System
WebOS
Screen Mirroring
App Store Type
LG Content Store
video features
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
Dolby Vision
Aspect Ratio
16:09
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
Width x Height x Depth (with stand)
167.7cm x 103.7cm x 38.4cm
power features
Power Consumption
0.5W (Standby)
remote control features
Battery Type
AAA
Related Comparisons
Vu Premium 32 Smart TV vs Redmi Smart TV X 65-inch
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Redmi Smart TV X 75-Inch 4K Model With 120Hz Display Refresh Rate Launched: Price, Specifications
Redmi Smart TV X With 120Hz Display Refresh Rate Launched; Redmi Router AX1800 Debuts as Well