| key specs |
| Display | 55.00-inch | 42.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm | 963 mm x 566 mm x 69 mm |
| OS | Tizen | - |
| Smart TV | - | No |
| Resolution Standard | - | Full-HD |
| general |
| Brand | Samsung | Panasonic |
| Model Name | UA55CU8000KLXL | TH-42A410D |
| Display Size | 55 inch | 42 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Launch Year | 2023 | 2014 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - |
| Smart TV | - | No |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm | 963 mm x 566 mm x 69 mm |
| Weight (without stand) | 14.7 kg | 8.5 kg |
| Weight (with stand) | 15 kg | 10 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 963 mm x 610 mm x 247 mm |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 2 |
| No of USB Port | 2 | 1 |
| Wi-Fi Supported | Yes | - |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 | 10 W x 2 W |
| Speaker Type | - | Full Range |
| Supported Audio Formats | - | TS, MP3, AAC, WMA |
| smart tv features |
| Processor | Crystal Processor 4K | - |
| RAM | 8GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System | Tizen | - |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| video features |
| Refresh Rate (Hz) | 50 | - |
| View Angle | - | 178 Degree |
| Aspect Ratio | - | 16:09 |
| Supported Video Formats | - | AVI, MKV, WMV, MP4, M4V, FLV, VRO, VOB, TS, PS |
| power features |
| Power Consumption | - | 92 W, 0.25 W (Standby) |