| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (FRWKL50UV163A, White) | ₹ 40,800 |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (FRWKL50UV163A) price in India starts from ₹ 40,800. The lowest price of Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (FRWKL50UV163A) is ₹ 40,800 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (FRWKL50UV163A) |
| Price in India | ₹40,800 |
| Model Name | FRWKL50UV163A |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Econo Mode, Cool Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 71 cm |
| Indoor Unit Weight | 43.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 51 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.25 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1750 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Up/Down Air Direction |
| Air Circulation | 690 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (FRWKL50UV163A)
₹40,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM