| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (ATL50TV, White) | ₹ 38,999 |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (ATL50TV) price in India starts from ₹ 38,999. The lowest price of Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (ATL50TV) is ₹ 38,999 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (ATL50TV) |
| Price in India | ₹38,999 |
| Model Name | ATL50TV |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 16.0 Kg |
| Outdoor W x H x D | 765.0 mm x 550.0 mm x 285.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 51.0 Kg |
| Other Dimensions | Breaker Size: 15 A |
| Indoor Noise Level | High - 39.0 dB, Low - 29.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.25 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Power Consumption Rated: 1425 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Flow Rate: Indoor Unit - 16.2 CMH |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Total Unit and 5 Years on Compressor |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (ATL50TV)
₹38,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM